avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reclamatie vecin!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reclamatie vecin!

Buna ziua.
Exista urmatoarea situatie: ginere si socru- vecini, la curte. Ginerele aduce injurii, jigniri, cuvinte vulgare, amenintari cu moartea catre socri. Aceste evenimente se petrec zilnic!! !
Socrii sunt persoane in varsta, aproape nedeplasabili, cu multe probleme de sanatate.
Ce se poate face in acest caz?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:00, 11 Iulie 2016
Fiica nu intervine in niciun fel sa isi potoleasca sotul?
Casa si curtea a cui este, a socrilor, este comuna?

Se poate face o plangere la politie pentru amenintari si obtine un ordin de restrictie.
Fiecare are casa si curtea sa. Fiica si ginerele stau separati(dar sunt inca casatoriti legal) si nu intreprinde nimic. Are la randul ei alte probleme( de sanatate, in special).
Plangerea trebuie facuta de socri?
De ei sau de orice alta persoana interesata, de exemplu, fiica lor.
Cand sunt agresati verbal sa sune la serviciul de urgenta 112.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situație disperata, fara ajutorul politiei hellboy87 hellboy87 Imi puteti spune va rog cum pot proceda legal in situația următoare: Socrii mei au probleme foarte grave cu vecinii din fața casei, au fost reclamați ... (vezi toată discuția)
Amenintare permanenta anelore anelore Buna ziua,am o problema de cateva luni cu o vecina. Locuiesc la casa ,detin un caine care se afla permanent in tarc,dar vecina ne ameninta ca il otraveste daca ... (vezi toată discuția)
Calomnie, umilire, situatie penibila, terfelire verbala PetrescuAnca PetrescuAnca Buna ziua! Voi descrie aici situatia mea, desi nu este una fericita. Va parea cuiva din exterior ori groaznica, ori hilara, desi va asigur ca nu e nimic ... (vezi toată discuția)