Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reclamatie vecin!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reclamatie vecin!

Buna ziua.
Exista urmatoarea situatie: ginere si socru- vecini, la curte. Ginerele aduce injurii, jigniri, cuvinte vulgare, amenintari cu moartea catre socri. Aceste evenimente se petrec zilnic!! !
Socrii sunt persoane in varsta, aproape nedeplasabili, cu multe probleme de sanatate.
Ce se poate face in acest caz?
Va multumesc!
Fiica nu intervine in niciun fel sa isi potoleasca sotul?
Casa si curtea a cui este, a socrilor, este comuna?

Se poate face o plangere la politie pentru amenintari si obtine un ordin de restrictie.
Fiecare are casa si curtea sa. Fiica si ginerele stau separati(dar sunt inca casatoriti legal) si nu intreprinde nimic. Are la randul ei alte probleme( de sanatate, in special).
Plangerea trebuie facuta de socri?
De ei sau de orice alta persoana interesata, de exemplu, fiica lor.
Cand sunt agresati verbal sa sune la serviciul de urgenta 112.