Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate vinde fara dezbatere ? !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate vinde fara dezbatere ? !

Sotul decedeaza in 2007, raman in viata sotia si singura fiica (majora). Nu se dezbate mostenirea si nici nu sunt probleme , insa se doreste vanzarea casei deoarece fiica si cu mama( sotia supravietuitoare) in intelegere si de acord doresc vanzarea pentru a se muta intr-o alta locatie. In aceasta situatie se poate face contract v/c avand in vedere ca in actele de proprietate al imobilului (casei) sunt trecuti sotul decedat si sotia supravietuitoare, adica poate vinde doar mama unui potential cumparator? fiica fiind intrutotul de acord, sau trebuie facuta dezbaterea ?
multumesc !
Trebuie dezbatuta succesiunea