Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor ore de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor ore de noapte

Buna ziua, am si eu o mare rugaminte si nevoie de lamurire!
Am preluat resusrsele umena la o societate si m am confruntat cu urmatoarea problema: din 2015 s-a platit spor de 25% pt ore noapte dar nu este intocmit act aditional si nu este inregistrat in revisal.
Daca ma puteti lamuri daca as putea face actul retroactiv sau mai bine il fac de luna aceasta si un model al acestuia. Multumesc
Pentru sporul de noapte nu este obligatoriu sa se incheie act adtional.Acestea se acorda in baza prevederilor Codului Muncii.

Daca doriti puteti face retroactiv actul aditional .... in acest caz, sporul va trebui sa-l inregistrati si in REVISAL.

Model
Antet

ACT ADITIONAL
nr. ........ / ............... la contractul individual de munca nr...... / ...... inregistrat .........................sub nr. ........./................................. in registrul general de evidenta a salariatilor

Partile:

Angajatorul/ Persoana juridica / fizica....................................................................., cu sediul/domiciliul in .................................................................................., inregistrata la registrul comertului / autoritatile administratiei publice din............................................., sub numarul........................., cod unic de inregistrare................., telefon.............................., reprezentata legal prin..........................................., in calitate de...................................

si

Salariatul/salariata .........................., domiciliat/domiciliata in localitatea................................, str................................................., nr........., bl........., ap........., judetul..........................., posesor/posesoare al/a buletinului / cartii de identitate seria.............., nr..........................., eliberat/eliberata de......................... la data de.................., CNP.........................................

B. Partile convin asupra modificarii urmatoarelor clauze din contractul individual de munca: acordare spor de noapte in cuantum de ..........

C. Clauzele prezentului act aditional vor produce efecte incepand cu data de .........................

Angajator , Salariat
Multumesc mult!