Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Bună seara.Apelez din nou la dvs cu o întrebare legata de pensia anticipata cu/fără penalizare.Concret este vorba despre mama,născută în august '58.Ani de munca 19 și 8 luni,pensionara din 2010 grad handicap 3 cu revizuire anuala.Se poate pensiona anticipat? Multumesc
Nu exista pensie de handicap.
Probabil este vorba despre pensie de invaliditate.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 61 de ani si 2 luni.