Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare prejudiciu - penal sau civil ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare prejudiciu - penal sau civil ?

Buna ziua !

In perioada anilor 2005-2007 fosta conducere a institutiei,
respectiv fostul director si fostul contabil sef,
au aprobat si efectuat plati nejustificate pentru servicii achizitionate,
respectiv plati nelegale pentru servicii sau lucrari ce nu au fost prestate in totalitate sau
nu au fost executate corespunzator.

In anul 2009, Politia a fost sesizata de Consiliul Judetean,
institutia ierarhic superioara institutiei noastre,
in urma unui control.

In Rechizitoriul /2012, Parchetul a spus ca:
- a dispus inaintarea dosarului penal la Judecatorie
pentru ca a trimis in judecata pe cei 2
pentru abuz in serviciu, si
- nu a dispus inceperea urmaririi penale fata de acestia
pentru savarsirea infractiunilor de gestiune frauduloasa,
deoarece fapta nu este prevazuta de Legea penala,
rezultand aspecte care tin de raspunderea delictuala civila.

Institutia noastra, in procesul penal,
a depus o Cerere prin care s-a constituit parte civila
si, pe langa prejudiciul ce tinea de penal, de faptele retinute in Dosarul penal,
a inclus in prejudiciu si aspecte care tineau de civil si
de faptele pe care Parchetul nu le-a retinut in Rechizitoriu,
intrucat ele tineau de civil ( adica, prejudiciul putand fi recuperat pe cale civila ).

Instanta penala de fond /Judecatoria,
in hotararea penala, a spus ca:
- prejudiciul cu care s-a constituit institutia noastra
excede cadrul judecatii,
dar a mai spus ca:
- cercetarile penale au vizat si aceste achizitii,
dar prin Rechizitoriu s-a dispus scoaterea de sub urmarire penala sau
neinceperea urmaririi penale
fata de cei 2 inculpati.
Drept urmare, a respins pretentiile civile.

Urmeaza a se judeca apelul.

Va rugam sa ne dati un sfat, cum ar putea fi recuperat prejudiciul ?

- Daca se fac actiuni noi civile, acum, le mai putem lega cumva
de dosarul penal ? ... ca sa se poata judeca odata cu acesta ?
si sa nu fie respinse ca prescrise ? ...
sau
- Se poate cere intoarcerea dosarului pentru refacerea cercetarilor sau
pentru extinderea cercetarilor,
daca in hotararea penala /fond,
judecatorul a spus ca nu poate retine vinovatia inculpatilor deoarece
sunt acte materiale noi
pentru care acestia nu au fost trimisi in judecata ?

in cadrul aceluiasi dosar penal se mai poate cere ceva in plus ?
pentru ca in timpul judecatii, martorii au prezentat aspecte noi,
care au legatura cu cauza, dar pe care procurorul nu le-a cunoscut

Foarte important este ca in hotararea penala
judecatorul a scpus ca:
- cercetarea judecatoreasca a evidentiat alte nereguli
in legatura cu ce s-a scris in Rechizitoriu,
aspecte pe care procurorul nu le-a clarificat si nu le-a avut in vedere
la trimiterea in judecata a inculpatilor,
desi unele dintre acestea se conturau chiar de la urmarirea penala.
oanaportar, utilizator
Sa va constituiți parte civila în procesul penal.
Mai sus, am spus ca:

Institutia noastra, in procesul penal,
a depus o Cerere prin care s-a constituit parte civila .....

si ca urmeaza a se judeca apelul.

Mai facem o Cerere prin care sa ne mai constituim inca o data parte civila ?
oanaportar, utilizator
Pe cale separata s-a prescris posibilitatea recuperării prejudiciului dar în procesul penal se poate recupera.

Dacă v-ați constituit parte civila ați făcut ce trebuia.

Nu se mai face înca o cerere de construire de parte civila în apel.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Asadar, acum, nu se mai pot face actiuni noi civile
care sa fie legate cumva de dosarul penal
si sa nu fie respinse ca prescrise .....

Dar daca institutia s-a constituit parte civila
si cu ceva in plus fata de ceea ce a trimis in judecata procurorul ?
sau cu ceva care tinea de civil, nu de penal ?
Doar prejudiciul rezultat din infracțiune se judeca în cadrul acțiunii civile din procesul penal.