Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere - parte civila vatamata - limite ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere - parte civila vatamata - limite ?

Hristos a înviat !

Vă rugăm din suflet să ne ajutați cu un sfat:
poate cineva care utilizeaza aceasta sectiune ne poate ajuta

Într-un proces penal ( furt ) - început din anul 2009 /2010,
mătușa mea și alți vecini au fost părți civile vătămate.
Mătușa mea a depus la Procuror
o Cerere de constituire parte civila vatamata.
Fiecare parte vătămată a depus cereri privind doar pretențiile civile.
Procesul penal s-a judecat si instanța penală i-a achitat pe făptuitori,
dar în hotarârea penală se spune că:
- lasă în nelucrare acțiunea civilă a părților civile vătămate.
Astfel că, fiecare din părțile civile vătămate au depus o acțiune civilă
împotriva făptuitorilor.
Acum, instanța civilă a cerut părților civile vătămate ca,
la Termenul de judecată: 08.05.2019,
să depună Precizări, referitor la următorul aspect:
1. - care din prejudicii, referitoare la fiecare capăt de cerere,
au făcut obiectul acțiunii civile din Dosarul penal,
întrucât din simpla lecturare a Dosarului penal
nu s-au identificat aceste prejudicii
sau
2. - dacă au făcut obiectul unor Dosare civile disticte.

- la Procuror, părțile civile vătămate au cerut și alte pretenții
decât cele arătate de Procuror în Rechizitoriu.
În Rechizitoriu, Procurorul a amintit acest lucru.

- în procesul penal, părțile civile vătămate pot cere și alte pretenții
decât cele arătate de Procuror în Rechizitoriu ?

- acum, în acțiunea civilă, se pot cere în continuare,
și alte pretenții decât cele arătate de Procuror în Rechizitoriu,
care au fost cerute atunci, la Procuror ?

Dar daca in Dosarul penal, in Cererea de constituire parte civila vatamata
s-a cerut peste ce este in Rechizitoriul procurorului, i
ar instanta penala nu s-a pronuntat pe cererea partii civile,
acum, daca actiunea civila preia aceleasi capete de cerere,
ce va face instanta civila ?
Va respinge acele capete de cerere
care sunt peste ceea ce a trimis procurorul in judecata panala ?
oanaportar, utilizator
Puteți cere orice alte pretenții vizând ceea ce ați suferit de pe urma comiterii infractiunii. Nu mai contează in procesul civil ce anume cuprindea rechizitoriul sub aspectul laturii civile, in fostul proces penal. E o acțiune civilă noua.
Consultați și art. 28 Cod procedura penală ca sa vedeți sub ce aspect mai are consecințe hotărârea instanței penale in procesul civil.
Da, e indicat sa spuneti clar și complet ce pretenții aveți, ca instanța civilă sa ia o hotărâre temeinica.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Deci, instanta civila nu va putea respinge Actiunea civila
daca partea vatamata va cere acum mai mult decat
procurorul a scris in Rechizitotiul in baza caruia
instanta penala a judecat DOsarul penal ?
Exact, respingerea laturii civile nu va avea la bază un astfel de argument. Ea poate fi admisă sau respinsă după cum probați producerea prejudiciului și vinovăția autorilor, dar nu pe considerentul că cereți mai mult decât în procesul penal.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Mulțumim din tot sufletul pentru timpul acordat și pentru sfaturi !