Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Precizări - prejudiciu ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Precizări - prejudiciu ?

Hristos a înviat !

Vă rugăm din suflet să ne ajutați cu un sfat:

Într-un proces penal ( furt ) - început din anul 2009 /2010,
mătușa mea și alți vecini au fost părți civile vătămate.
Mătușa mea a depus la Procuror
o Cerere de constituire parte civila vatamata.
Fiecare parte vătămată a depus cereri privind doar pretențiile civile.
Procesul penal s-a judecat si instanța penală i-a achitat pe făptuitori,
dar în hotarârea penală se spune că:
- lasă în nelucrare acțiunea civilă a părților civile vătămate.
Astfel că, fiecare din părțile civile vătămate au depus o acțiune civilă
împotriva făptuitorilor.
Acum, instanța civilă a cerut părților civile vătămate ca,
la Termenul de judecată: 08.05.2019,
să depună Precizări, referitor la următorul aspect:
1. - care din prejudicii, referitoare la fiecare capăt de cerere,
au făcut obiectul acțiunii civile din Dosarul penal,
întrucât din simpla lecturare a Dosarului penal
nu s-au identificat aceste prejudicii
sau
2. - dacă au făcut obiectul unor Dosare civile disticte.

- la Procuror, părțile civile vătămate au cerut și alte pretenții
decât cele arătate de Procuror în Rechizitoriu.
În Rechizitoriu, Procurorul a amintit acest lucru.

- în procesul penal, părțile civile vătămate pot cere și alte pretenții
decât cele arătate de Procuror în Rechizitoriu ?

- acum, în acțiunea civilă, se pot cere în continuare,
și alte pretenții decât cele arătate de Procuror în Rechizitoriu,
care au fost cerute atunci, la Procuror ?

oanaportar, utilizator