Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima casa ...

Buna seara,
In cazul mostenirii unei cote/parti dintr-un apartament,unul dintre mostenitori,va mai putea sa beneficieze de programul "Prima Casa" ?
Mostenirea a rezultat dupa decesul tatalui.Mostenitori sunt sotul supravietuitor si 2 copii.
Daca se va dezbate succesiunea,copiii ar primi 3/4 din jumatate din apartamentul detinut in cote egale de parinti. Cealalta jumatate ar fi a mamei supravietuitoare.
In acest caz,unul dintre copii,ar vrea sa beneficieze de programul "Prima Casa".
Se poate acest lucru ? Nu l-ar afecta faptul ca devine mostenitor pe o cota/parte din acel apartament ?
Va multumesc.
Mostenirile nu se iau in considerare in cazul accesarii unui credit prin programul PC.
Multumesc.
Exista cumva si o prevedere legala in acest sens ?
Legea 368/2009 pentru aprobarea OUG nr. 60/2009 privind unele masuri in vederea implementarii programului Prima casa

Articol unic
Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 60 din 3 iunie 2009 privind unele masuri in vederea implementarii programului Prima casa, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 381 din 4 iunie 2009, cu urmatoarele modificari si completari:

3. La articolul 1, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Beneficiarii programului ŤPrima casať sunt persoane fizice care la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta nu au detinut si nu detin, individual sau in comun, impreuna cu sotii lor ori cu alte persoane, in proprietate o locuinta, indiferent de modul in care a fost dobandita, cu exceptia cotelor-parti din locuinte dobandite prin mostenire si nici nu au achizitionat dupa aceasta data o locuinta, indiferent de modul de dobandire."

Am inteles.
Multumesc.
O zi buna.