Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua. Sunt nascuta la 11 ian 1961 si lucrez din 13 noiembrie 1979 pana in prezent. Vechimea este continua pana in prezent, deci 36 ani si 8 luni. cand pot iesi la pensie ? Va multumesc anticipat.
Pensie limita de varsta in11 ianuarie 2023 cu un stagiu complet de cotizare de 32 ani.
Pensie anticipata - fara penalizare - cu 5 ani inainte - 11.01.2018 daca atunci aveti un stagiu de cotizare de 40 ani 1 zi.
Pensie anticipata partial - cu penalizare - 11.01.2018 ( penalizarea e in functie de nr. de ani cu care depasiti stagiul complet de cotizare conf modificarii care intra in vigoare din 17.07.2016