Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... limita de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

limita de proprietate

Buna ziua

Am un vecin la casa care si-a construit casa si a lasat doar distanta minima de 60 cm pana la limita proprietatii. Eu as vrea sa construiesc un gard acolo, fiind limita de proprietate (intre curtea mea si casa vecinului nu este gard momentan). Casa vecinului nu este izolata si daca construiesc gardul, schela nu o sa mai poata fii montata pentru eventuale lucrari. Poate solicita indepartarea gardului?

daca amplasati gardul pe propietatea dvs nu cred ca mai e problema dvs daca vecinul poate sau nu sa-si puna schelele.vecinul dvs ar fi trebuit sa lase spatiul mai mare !
Distanta minima de 60 cm. este cea legala conf.art.612 NCC.