Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate NEinmatriculare auto
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

NEinmatriculare auto

Buna ziua,
Trebuie sa rezolv urmatoarea problema: In anul 2006, o p.f. A vinde catre o p.f. B o masina cu contract de vanzare-cumparare. Ambele persoane merg la primarie, (aceeasi in aceasta situatie), A este scos din evidente, B este incarcat cu impozitul aferent. La scurt timp, B da, (acesta este cuvantul "da") masina si actele, respectiv certificatul si cartea de identitate unei alte persoane C, sa spunem, in vederea vanzarii. C da masina catre D, si aici se pierde urma masinii. Numele celor doua persoane, C si D, nu se cunosc. Astazi, 18.07.2016, B hotaraste ca trebuie sa faca ordine si in aceasta chestiune, respectiv sa aduca masina in posibilitatea de a o radia, si merge la politie sa faca copii dupa dosarul auto al masinii (B nemaiavand documentele originale). La politie afla ca masina nu este inmatriculata pe numele sau, ci a ramas pe vechiul proprietar, respectiv A, si nu poate face demersuri in vederea radierii. Din pacate, B afla abia acum ca evidentele primariilor si cele ale serviciilor de inmatriculare ale politiilor nu sunt corelate.
Nu are rost sa mai cautam vinovati pentru ce s-a facut la timp si ce nu, in concluzie situatia se prezinta astfel:
A este in evidentele politiei cu masina, B este in evidentele primariei cu masina, iar masina nu este la nici unul. Ce se poate face in vederea radierii?
Va multumesc pentru atentie si eventualele raspunsuri.
Culpa principala apartine lui B care in termen legal nu a finalizat procedura de inmatriculare dar a "dat " masina lui C pentru vanzare desi nu inmatriculase masina
B trebuie sa il notifice oficial pe C
Cum a inteles sa ii incredinteze atat masina cat si documentele acesteia fara sa cunoasca numele lui C ?
De radiat din evidenta fiscala ,teoretic vehiculul se poate radia in baza unui contract de vanzare cumparare
Cum spuneam mai devreme, are rost sa mai caute vinovati?
De acord, a gresit B dar doar prin necunoastere. Nu s-a cautat in nici un fel neincadrarea in normele legale. Nu e singura situatie cand se crede ca inregistrandu-te intr-o institutie apari si in celelalte. Situatia se prezinta acum in acest mod, si trebuie sa existe o iesire. Am spus mai devreme, numele lui C si D nu se cunosc. Intrebarea ramane:
este vreo solutie sa se radieze masina?
Multumesc oricum pentru atentia asupra problemei.
Necunoasterea legi nu exonereaza de raspundere vinovatii
Faptul ca B care este si pf,se multumeste doar sa inregistreze fiscal bunul mobil fara sa inmatriculeze la politie vehiculul,fara sa solicite schimbarea talonului,ridica anumite suspiciuni
Este greu de inteles in conditiile care B a achizitionat bunul mobil prin contract de vanzare cumparare,cum acesta intelege sa dea spre vanzare vehiculul cu toate actele-in care atentie figura drept proprietar A...
Numai politia completeaza in CIV schimbarea proprietarilor vehiculelor,situatie in care B daca nu a parcurs procedura de inmatriculare,nu figureaza nici in CIV,nici in talon ,motiv pentru care nici nu putea sa vanda vehiculul
Solutionarea ar putea fi realizata in cazul in care B solicita relatii despre vehicul la SPR-evidenta auto si autoritatea ,verificand datele de identificare vehicul,poate comunica date relevante despre detinatorul care din 2006 a fost obligat sa efectueze mai multe ITP,il poate chema pe acesta cu solicitarea de respectare dispozitii in vigoare referitor la achizitie bun mobil
Si mai exista o varianta...
Cu toata stima, este o replica veche aceasta cu necunoasterea legii cum ca nu exonereaza .... Situatia a ajuns aici/in acest mod/astfel.
Ce o sa facem acum? O sa-l tragem pe roata pe B? O sa-l lasam vesnic cu masina in dotare sa plateasca si urmasii vina de a fi avut o scapare la un moment dat? Despre B am spus ca este o persoana fizica obisnuita, nu am spus ca ar fi si autorizata. La inmatriculari cand a mers sa faca acea copie dupa dosar, a fost foarte surprins sa afle ca masina nu era inmatriculata pe el, efectiv nu-si mai aminteste. E asa greu de crezut?
Inainte de a ma adresa aici, am mai cercetat pe net. As pune aici cateva linkuri sa va fac dovada cu cati sunt patiti astfel, cati s-au prezentat doar la primarie si nu si la inmatriculari, crezand ca astfel au facut tot ce trebuie.
Dar ma adresez cu incredere catre dumneavoastra, toti cei de aici, ca poate, poate, o sa aflu un raspuns cu care sa pot merge mai departe, pentru ca vreau sa rezolv. Deci ascult, spuneati ca ar mai fi o varianta.
Chiar daca tot spuneti ca este fara speranta acest B, puteti sa mai spuneti, poate apare vreo idee buna.
Ascult. E cel mai usor lucru.
Si chiar va multumesc.
Vedeti dv este foarte usor de avansat scuza ca nu se cunoaste legea si nu se considera nimeni vinovat,dar....se solicita ajutorul pentru solutionat ceva care se putea rezolva la timpul sau repede si fara eforturi suplimentare
B a dat lui C masina cu toate documentele lui C pentru vanzare...legal C nu putea sa vanda masina cu toate documentele preluate de la B
Varianta pentru solutionat implica efort si timp alocat la autoritati pentru solicitat oficial relatii
B in calitate de proprietar in acte ,trebuie sa solicite la RAR relatii despre detinatorul vehiculului
Dupa ce se identifica detinatorul actual al vehiculului,B care are in evidenta fiscala bunul mobil,trebuie sa incheie document tranzactionare vehicul
Succes !
Si mai exista si alta varianta !