Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre cuponul de la plata pensiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre cuponul de la plata pensiilor

Postasul aduce un cupon pe care este scrisa suma / valoarea pensiilor, desi persoana ridica pensia de la CEC.
problema este ca persoana in cauza este foarte afectata ca acest cupon unde este scrisa valoarea pensiei este deschis poate sa il citeasca cine vrea, postasul cind vine spune valoarea pensiilor oamenilor din jur si comentaza.

Nu inteleg, stiu ca salariul meu vine in plic cu mentinea ca informatia continuta este confidentiala , de ce la pensii nu se respecta confidentialitataea?

de ce cuponul vine ca o carte postala pe care poate sa o citesca oricine ?

Mentionez ca banii nu postasul ii aduce caci persoana se duce sa ii ridice de la CEC.

Multumesc!
in primul rand, daca casa de pensii nu trimite cuponul intr-un plic cu adresa destinatarului posta romana nu face altfel. aduce cuponul asa cum a fost trimis.

ce povestiti dvs este o problema de moralitate a postasului.
poate ca o mica reclamatie depusa la seful oficiul postal ar rezolva "gura sparta" a postasului.
Din pacate, deaj pompa de barfe a fost pornita de postasul vorbaret.
Este inradevar frusrtant sa vezi ca vezi ca ti se comenteaza si trambiteaza in tot satu' valoarea pensiei, a somajului ...
Nu ar trebuie sa ne afcetze in principiu, pentru pensie omul a muncit o viata si este meritul muncii lui, si nu ar trebui pus in situatia de a da eventual socoteala de valoarea pensiei lui...
Din pacate nu cred ca exista solutii de pastrare a confidentialittaii cat timp statul le trimite cupoanele la vedere...
Iar cu postasu, e o categorie profesionala in care se pare ca menatlitatile au ramas la fel ca acu 50 de ani..