Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Orasul detinutilor.O varianta onorabila si civilizata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Orasul detinutilor.O varianta onorabila si civilizata

Fata de topicul precedent
www.avocatnet.ro/content/for...
as merge chiar mai departe si as zice ca ar fi deoasebit de util sa se construiasca de catre detinuti chiar un oras al lor unde sa poata locui in conditii normale.

Ma refer la situatia ca acestia sa poata opta la o liberare conditionata sub conditia sa locuiasca in acel oras.
Liberarea conditionata pe noua lege este mult mai complicata decat pe vechea lege si multi din ei ar putea sa ramana sa execute intreaga pedeapsa.

In acest fel ar fi bine si pentru oamenii onesti care nu ar mai risca sa fie victime ale talhariilor sau alte infractiuni.

Ce parere aveti?
Nu cred în această posibilitate. Cum ar rămâne cu reintegrarea socială, cu reeducarea? Într-un oraș locuit în totalitate de deținuți, am mai intra cineva? Apoi, și ei ar trebui să aibă locuinșe, magazine de unde să se aprovizioneze, spital, și orice alte lucruri necesare. De unde fonduri? Ar fi dificil, și , mai mult,s-ar considera încălcate drepturile omului, ar fi un fel de ghetou, unde ei sunt izolați de restul lumii. I-ar păzi cineva, ținând seama de posibilitatea evadărilor? Sunt deținuți bărbați și femei, ar putea locui în același oraș?
Încap multe discuții aici, desigur. Cred că am văzut ceva de gen odată, într-un film, doar că era undeva într-o altă țară.
De fapt, se pare că nu doar în filme există și iată exemplul aici [ link extern ]
Exemplul elocvent indicat de dvs. îmi susține teoria.
Și eu încă din facultate am ajuns la concluzia ca reeducarea e un proces care trebuie bine gândit. Întotdeauna am pledat ca reeducarea nu se face în penitenciar.Si dădeam exemple foarte dure bazate pe fapte reale.

Doar la faptele foarte grave se impune pedeapsa dar sistemul actual prevede trepte.

Un oras al deținuților ar ajuta ca asa ar înțelege cel mai bine și doar înțelegând se pot reeduca.

Prin munca își pot construi singuri și asa învață să muncească care vor evident ca restul pot sa stea în celule și sa se plângă de condițiile de detenție. Ar avea și o satisfacție a lucrului împlinit și s-ar simți utili.
Majoritatea probabil ca nici nu au unde sa locuiască și vor comite noi infracțiuni.

Exigenta impusa de CEDO s-ar rezolva și statul nu ar mai plati amenzi aiurea aceștia fiind și bani care se pot folosi pentru a construi ceva și nu de a arunca banii noștri publici pe fereastra.

Societatea ar fi și ea protejata și oamenii onești nu ar mai avea de-a face cu atâția infractori.

Dacă vor comite infracțiuni vor comite intre ei.
Ideea este ca nici nu prea ar avea ce sa fure unii de la alți.

Câteva blocuri ar rezolva problema și cu CEDO.

Își pot construi singuri și magazine și alte lucruri pe munca lor.

Cei care nu vor sa muncească nu au decât sa rămână în celule și sa își execute pedeapsa.

Drepturile omului nu se încalcă deoarece s-ar încheia un contract și își vor exprima liberi opțiunea.
Adică nu sunt trimiși la munca silnică și un contract semnat i-ar obliga sa rămână sa locuiască acolo pana la executarea totala a pedepsei sau chiar mai mult de atât.
În timp vor conviețui bine, mai greu fiind la început pana se obisnuiesc...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mie mi se pare o izloare a detinutilor care nu se vor putea integra niciodata in societate. Nu poti face un oras cu ei, costurile sunt foarte mari. Cine le va suporta? Apoi nu trebuie sa ii dam uitarii acolo, cum se vor reintegra in societatea de peste ziduri? Cine le va face spital? Scoala? biblioteci? cine ii va pazi?
Mi se pare mai putin costisitor sa se investeasca in modernizarea penitenciarelor si asigurarea unui trai decent decat sa te apuci sa construiesti asa ceva.
ContSters338589, utilizator
Clădiri noi oricum trebuie construite pentru deținuți.
Din amenzile economisite se găsesc bani.

Societatea va fi și ea protejata.

In spitale pot fi internați și în alta parte dacă un spital penitenciar nu ar face fata.

Munca prestata ar constitui o economie substanțială și fiind multi se poate construi repede.
Gândiți-vă la 60 000 de muncitori.

Nu la 50 cum se lucrează în mod normal...

Ar avea viteza de japonezi și în 2 săptămâni se poate ridica și finisa un bloc.
nu e chiar asa....cu ridicatul blocurilor.....se vede ca sunteti avocat si nu constructor......
Raman la ideea ca e o utopie