Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim

Angajatorul este obligat sa plateasca salariul minim net, adica 925 lei?
george-neagu, moderator
Codul Muncii
art.164
(2) Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.
(3) Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.
....

Prin urmare, legislatia prevede obligatia garantarii in plata a unui salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară....Nu se refera la salariul minim net pe tara.