Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Realizez venituri din chirie, pot sa primesc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Realizez venituri din chirie, pot sa primesc indemnizația de creștere a copilului?

Conform legii 66/2016- La articolul 16 alineatul (3), litera c) se modifică şi va avea următorul cuprins:

"
c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, al căror nivel nu depăşeşte de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2)."

Realizarea de venituri intra sub incidenta acestui articol? Ce se înțelege prin 'desfasurarea efectiva a unei activități'?
Veniturile din chirii nu intra sub incidenta acelui articol de lege.

"desfăşurarea efectivă a unei activităţi profesionale" inseamna realizarea de venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit.
1. Venitul din chirii nu este un venit obtinut in urma unei activitati profesionale si nu se are in vedere la calcularea indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru CCC puteti avea venituri din chirii.
Multumesc de clarificari.