avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act autentic de vânzare- cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act autentic de vânzare- cumparare

Bună seara,

Rog în mod respectuos să mă lămurească cineva în legătură cu un act autentic de vanzare- cumparare ale unor bunuri ce a fost incheiat intre mine si bunicul meu.
Bunicul are doi copii, unul dintre ei fiind tatal meu si mai are o fata care ma ameninta ca o sa-mi atace actul dupa moartea lui.
As vrea sa intreb daca fiica bunicului, ar putea sa-mi atace actul in conditiile in care bunicului i-a murit sotia inainte sa-mi faca actul?!
Mentionez:
1- faptul ca mi-a vandut aproximativ 80 % din bunurile care le detinea pe titlu de proprietate, restul sunt tot pe numele bunicului;
2- actul a fost facut prin judecatorie fara sa dezbatem taxa de succesiune;
3- actul a fost facut in ianuarie 2013;
Daca am uitat ceva informatii utile va rog sa-mi ziceti, sa le pot scrie.

Si acum intrebarea mea este:
Credeti ca este valabil actul incheiat sau pot fi atacat in instanta?
Cel mai recent răspuns: andrei-adrian-constantin , utilizator 19:09, 25 Iulie 2016
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns la aceasta intrebare?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune raluca77 raluca77 Bunica ii poate face testament mamei pe toata casa?Acesta poate fi atacat in justitie de sora vitrega? (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune si testament ! Crina2525 Crina2525 Buna seara , INTREBAREA MEA ESTE URMATOARE! Bunica mea in varsta de 80 ani , a mostenit de mama ei un testament in care scrie citez: las toate bunurile mobile ... (vezi toată discuția)
Mostenire marcel68 marcel68 sotia mea are doi copii dintro alta casatorie avem unul impreuna .tatal ei este decedat de vreo 30 de ani traieste doar maicasa .deci maicasa a facut un ... (vezi toată discuția)