Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act autentic de vânzare- cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act autentic de vânzare- cumparare

Bună seara,

Rog în mod respectuos să mă lămurească cineva în legătură cu un act autentic de vanzare- cumparare ale unor bunuri ce a fost incheiat intre mine si bunicul meu.
Bunicul are doi copii, unul dintre ei fiind tatal meu si mai are o fata care ma ameninta ca o sa-mi atace actul dupa moartea lui.
As vrea sa intreb daca fiica bunicului, ar putea sa-mi atace actul in conditiile in care bunicului i-a murit sotia inainte sa-mi faca actul?!
Mentionez:
1- faptul ca mi-a vandut aproximativ 80 % din bunurile care le detinea pe titlu de proprietate, restul sunt tot pe numele bunicului;
2- actul a fost facut prin judecatorie fara sa dezbatem taxa de succesiune;
3- actul a fost facut in ianuarie 2013;
Daca am uitat ceva informatii utile va rog sa-mi ziceti, sa le pot scrie.

Si acum intrebarea mea este:
Credeti ca este valabil actul incheiat sau pot fi atacat in instanta?
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns la aceasta intrebare?!