Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu-persoanele cu ajutor social?!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu-persoanele cu ajutor social?!

Buna ziua!
Primesc astazi un Newsletter de la Avocat net.ro care zice
:"Persoanele asigurate în sistemul sanitar autohton sunt îndreptățite să beneficieze de o serie de concedii medicale, conform legislației în vigoare, printre care se numără concediul de maternitate și cel medical. Pe deasupra, în timpul acestor concedii, asigurații ..."
Pai, dupa exprimare, si persoanele care primesc ajutor social sunt " asigurate în sistemul sanitar autohton"!
Va multumesc.
1. Da, asa este, cei care primesc ajutor social sunt asigurati la sanatate, putand sa beneficieze de asistenta medicala gratuita.

2. Dati-mi, va rag, si mie linkul sa vad si eu de unde este textul respectiv!
Il gasiti aici :

Ești asigurat în sistemul sanitar de stat? Iată concediile de care poți beneficia
www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc.
Am primit acest mesaj pe mail-ul meu, deoarece sunt abonat la Newsletter, si primesc noutati.
Va rog sa copiati si sa dati paste in Google search textul: Persoanele asigurate în sistemul sanitar autohton sunt îndreptățite să beneficieze de o serie de concedii medicale, conform legislației în vigoare, printre care se numără concediul de maternitate și cel medical. Pe deasupra, în timpul acestor concedii, asigurații .
1. - Articolul mentionat a cuprins initial o greseala, rectificata astazi:
Rectificare (19.07.2016): Într-o versiune anterioară a articolului scria, în mod eronat, că pentru asigurați se plătește contribuția la sănătate. Este vorba, de fapt, de contribuția pentru concedii medicale.

- Denumirea corecta este contributia pentru concedii si indemnizatii.

2. Asadar de concedii medicale si indemnizatiile aferente beneficiaza numai cei pentru care se plateste cota de contributie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii.

3. Plata din alte surse a contributiei sociale la sanatate pentru anumite categorii de persoane (cum ar fi cei care primesc ajutor social) nu da dreptul la a beneficia de concedii medicale ci numai la asistenta medicala gratuita.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane