avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 142/2016
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 142/2016

Buna ziua,
o persoana care a depus dosarul pentru pensie anticipata partiala in data de 14.07.2016 beneficiaza de prevederile legii 142/2016.Va multumesc
Nu.
Sa se duca la casa de pensii cu o cerere de retragere a dosarului de pensionare.
A doua zi sa il depuna din nou daca vrea sa beneficieze de prevederile acestei legi.
1. Modificarile aduse de Legea 142/2016 se aplica celor care solicita pensie anticipata partiala incepand cu data de 17.07.2016.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 103
...
(4) Cererea de pensionare, depusa conform prevederilor alin. (2) sau (3), poate fi retrasa de persoana care a depus-o, pana la emiterea deciziei de pensionare.
...

3. - Ca urmare depuneti la Casa de Pensii cererea de retragere a cererii de pensionare.
- Apoi faceti alta cerere de pensionare anticipata partiala pe care o depuneti la Casa de Pensii.
@Gabi50
@Tudorvaleriu

Va multumesc pentru raspunsurile prompte si foarte utile pe care mi le-ati dat. Aveti toata stima mea pentru activitatea care o desfasurati pe acest forum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor la aplicarea legii nr. 142/2016 TomescuNicolae TomescuNicolae Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca beneficiez de dispozitiile Legii nr. 142/2016 in cazul in care am depus dosarul de pensionare anticipata partiala in ... (vezi toată discuția)
Reducere penalitati pensionare anticipata partiala danctinpog danctinpog Daca am depus dosarul de pensionare anticipata partiala in noiembrie 2015 , dar nu am intrerupt activitatea , pot beneficia de reducerea penalitatilor conform ... (vezi toată discuția)
Referitor la retragerea cererii de pensionare TomescuNicolae TomescuNicolae Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca sunt obligat sa motivez retragerea cererii de pensionare anticipata partiala, formulata in data de 3 iulie 2016, pentru ... (vezi toată discuția)