avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Hotarare Judecatoreasca grupa 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Hotarare Judecatoreasca grupa 1

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati !

Posed o Hotarare Judecatoreasca definitiva in care se spune :
"se acorda grupa 1 de munca in procent de 80% " ,
reducerea varstei de pensionare nu ma mai intereseaza .
Cat ramane din contributia
de 50% la punctul de pensie lunar ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:13, 20 Iulie 2016
1. Nu se intelege ce doriti, dati mai multe amanunte: cand ati iesit la pensie, ce fel de pensie ati solicitat etc.

2. Ce inseamna "cat ramane din contributia de 50% din punctul de pensie lunar"?
Ies la pensie luna viitoare , la limita de varsta ( 65 ani ) .
In acest caz aportul grupei ramane 50% ,sau se diminueaza ?
Ce efecte produce Hot. Jud. care zice :
"se acorda grupa 1 de munca in procent de 80% "
Multumesc !

1. - Din perioada lucrata in gr. I de munca se va lua numai 80% din ea iar rezultatul inseamna perioada lucrata in gr I de munca in procent de 100%.
- Adica daca ati avut 10 ani de gr. I de munca cu procent de 80% se va considera ca aveti 8 ani cu procent de 100%.

2. - Din perioada astfel calculata cu jumatate din ea se reduce varsta standard de pensionare si se adauga la stagiul de cotizare.
- Adica se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si se adauga 4 ani la stagiul de cotizare.

3. - Dar daca deja ati implinit 65 de ani reducerea de 50% nu va mai ajuta.
- Va ajuta numai la punctele de pensie lunare din perioada in care ati lucrat in gr. I de munca, care se va mari cu 50%.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta foleamircea foleamircea Stimati domni, Vreau sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie pentru limita de varsta daca sunt nascut la 1noiembrie 1960, am 29 ani vechime din care 19,ani in ... (vezi toată discuția)
Pensionare marinsergiu marinsergiu Nascut 29.031956,vechime=33ani 7luni[din care 1an si 4luni-armata]. Am lucrat in grupa I -a=10ani+7luni si in grupa a II-a= 7ani+4luni. Restul anilor de munca ... (vezi toată discuția)
Pensionare Vasilegheorgheabcd Vasilegheorgheabcd Am lucrat la grupa I de muncă 19 și 8 luni.Conform noilor modificări aduse legii pensiilor,ce reducere primesc la vârstă de pensionare?Pentru cele 8 luni ... (vezi toată discuția)