Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Hotarare Judecatoreasca grupa 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Hotarare Judecatoreasca grupa 1

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati !

Posed o Hotarare Judecatoreasca definitiva in care se spune :
"se acorda grupa 1 de munca in procent de 80% " ,
reducerea varstei de pensionare nu ma mai intereseaza .
Cat ramane din contributia
de 50% la punctul de pensie lunar ?
Multumesc !
1. Nu se intelege ce doriti, dati mai multe amanunte: cand ati iesit la pensie, ce fel de pensie ati solicitat etc.

2. Ce inseamna "cat ramane din contributia de 50% din punctul de pensie lunar"?
Ies la pensie luna viitoare , la limita de varsta ( 65 ani ) .
In acest caz aportul grupei ramane 50% ,sau se diminueaza ?
Ce efecte produce Hot. Jud. care zice :
"se acorda grupa 1 de munca in procent de 80% "
Multumesc !

1. - Din perioada lucrata in gr. I de munca se va lua numai 80% din ea iar rezultatul inseamna perioada lucrata in gr I de munca in procent de 100%.
- Adica daca ati avut 10 ani de gr. I de munca cu procent de 80% se va considera ca aveti 8 ani cu procent de 100%.

2. - Din perioada astfel calculata cu jumatate din ea se reduce varsta standard de pensionare si se adauga la stagiul de cotizare.
- Adica se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si se adauga 4 ani la stagiul de cotizare.

3. - Dar daca deja ati implinit 65 de ani reducerea de 50% nu va mai ajuta.
- Va ajuta numai la punctele de pensie lunare din perioada in care ati lucrat in gr. I de munca, care se va mari cu 50%.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane