Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce pot face cand angajatoru imi cere demisia mea cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce pot face cand angajatoru imi cere demisia mea cu orice pret

]pe data de 15 luna aceasta am asitat la o dicutie mai aprinsa cu angajotur meu.connsecintele sunt urmatoarele razbunarea lui impotriva mea este de a imi schimba sediu de lucru undeva unde nu imi permit sa pot ajunge sa lucrez.toate acestea au plecat de la taierea de ore muncite in plus timp de 1 luna.unde pot ajunge sa imi pot recupera orele si care sunt drepturile mele sa nu ma dea afara
1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

4. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....

5. In situatia in care se va decide concedierea dvs., aveti dreptul de a contesta decizia de concediere la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul . Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.
Termenul de contestare, calculat de la data comunicarii deciziei, este :
- 30 de zile daca este vorba despre desfacerea disciplinara a contractului individual de munca

- 45 de zile in celelalte situatii de concediere.