avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata se recalculeaza?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata se recalculeaza?

Sunt nascuta in 1958(femeie) si am iesit la pensie anticipata partial in octombrie 2014 cu penalizare de 45% si o vechime in munca de 38 ani.Doresc sa stiu daca noua lege a pensiei anticipate se aplica si la cei care au iesit deja la pensie,cum este cazul meu.(Se recalculeaza pensia?)
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:16, 20 Iulie 2016
Nu, nu vi se aplică şi dvs. întrucât legea civilă nu se aplică retroactiv. Modificarea adusă Legii nr. 263/2010 referitoare la modul de calcul al pensiei anticipate parţiale nu prevede şi recalcularea pensiilor anticipate parţiale deja stabilite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata sau pentru limita de varsta? carmen voinescu carmen voinescu Sunt nascuta in 26 ianuarie 1955. In ianuarie 2010 am depus dosarul de pensie anticipata. La depunerea dosarului aveam 32 ani de munca si varsta de 55 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala femei valerius1510 valerius1510 Pot iesi la pensie anticipata partiala avand 30 ani si trei luni vechime in munca? Sunt nascuta pe 08-Nov-1958. (vezi toată discuția)
Pensia anticipata partiala cf. legii 142/2016 sibinica sibinica Buna ziua, sunt pensionata anticipat in baza legii 263/2016 cu 47 luni de anticipare cu penalizare de 75% pe luna. In baza legii 142/2016 s-a redus cuantumul ... (vezi toată discuția)