Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata se recalculeaza?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata se recalculeaza?

Sunt nascuta in 1958(femeie) si am iesit la pensie anticipata partial in octombrie 2014 cu penalizare de 45% si o vechime in munca de 38 ani.Doresc sa stiu daca noua lege a pensiei anticipate se aplica si la cei care au iesit deja la pensie,cum este cazul meu.(Se recalculeaza pensia?)
Multumesc anticipat!
Nu, nu vi se aplică şi dvs. întrucât legea civilă nu se aplică retroactiv. Modificarea adusă Legii nr. 263/2010 referitoare la modul de calcul al pensiei anticipate parţiale nu prevede şi recalcularea pensiilor anticipate parţiale deja stabilite.