Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absentele nemotivate sunt evidentiate in cartea de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absentele nemotivate sunt evidentiate in cartea de munca?

daca absentez nemotivat 2 zile lucratoare intr-o luna si sunt evidentiate in prezenta lunara ca si absente nemotivate, cum afecteaza acest lucru in cartea de munca? sunt echivalente cu concediul fara plata sau nu are vreo importanta la ITM?
ASTEPT UN RASPUNS!
MULTUMESC!
1. Fie ca se inregistreaza sau nu in carnetul de munca, orice absenta (nemotivata, medical, CFP etc.) este trecuta in declaratiile lunare care se trimit lunar catre Pensii, Sanatate si Somaj.
2. Aceste absente se scad din stagiul de cotizare (iesiti la pensie mai tarziu).
Absentele nemotivate si concediul fara plata se evidentiaza in carnetul de munca.
anuca_m a scris:

daca absentez nemotivat 2 zile lucratoare intr-o luna si sunt evidentiate in prezenta lunara ca si absente nemotivate, cum afecteaza acest lucru in cartea de munca? sunt echivalente cu concediul fara plata sau nu are vreo importanta la ITM?
ASTEPT UN RASPUNS!
MULTUMESC!

Se tine evidenta zilelor de invoire, CFP si nemotivate si se trec in cartea de munca. Nu sunt echivalente, dar produc acelasi efect adica diminueaza vechimea in munca, specialitate.
ms