Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contract de furnizare multianual
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contract de furnizare multianual

Cum sa procedez ?
Avand in vedere principiul anualitatii a legii finantelor publice, Se poate incheia un contract de furnizare cartuse tonere pe un an incepand din 1august 2016 pana la 31 iulie2017 cu cantitati estimate pentru 12luni sau
inchei contractul pana la 31 dec 2016 cu cantitati estimate pentru 5 luni si pentru anul bugetar 2017 un alt contract pe perioada de 1 ian. 2017-1 dec. 2017 cu cantitati estimate pentru 12luni?
Pana in prezent am cumparat cu comanda, dar ca sa mai simplific cumpararile directe din catalogul electronic am decis sa inchei un contract de furnizare.
Va rog frumos un raspuns, o parare, un sfat.
Acelasi principiu se aplica si in achizitii publice - exercitiu bugetar.
Un contract de furnizare incheiat pe 2 ani inseamna angajament bugetar pe niste sume care nu au aprobare in buget la data semnarii contractului.
Varianta mentionata de lege care permite o varianta de lucru la aceasta situatie este acordul cadru cu semnarea pe fiecare an a unui contract subsecvent.
Procedura este complexa pentru a se aplica la o achizitie de cartuse. Eu va propun sa efectuati in fiecare an procedura de achizitie cartuse, cu contract anual, si sa va planificati activitatea in ceea ce priveste celelalte proceduri de achizitie pentru a va organiza/usura putin munca.

Bafta !
mihaela_faxmedia, utilizator
Multumesc!!!