Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Act constatator de deces
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Act constatator de deces

Buna ziua,incerc sa obtin o copie dupa actul constatator de deces al tatalui meu.Am facut o cerere la primarie,iar raspunsul lor a fost ca ei nu pot sa imi faca aceasta copie,sa merg la spitalul de unde s-a elibera actul.Am mers si la spital si cei de acolo mi-au spus ca nu au cum.Ce pot face,am nevoie de aceasta pentru banca.Va multumesc.
Mergeti la medicul care a eliberat certificatul constatator. El trebuie sa aiba ramas la cotor documentul. Starea civila nu va poate elibera certificatul intrucat nu este institutia care l-a completat. Trebuia sa va faceti o copie inainte ca certificatul sa fie inregistrat la starea civila.