Forum Discuţii juridice Executare silită Perimare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Perimare executare silita

Constatarea perimarii executarii silite conduce la anularea actelor de executare efectuate in acel dosar, implicit si anularea sumelor poprite si sa se invoce ulterior prescriptia?

ex: executare silita inceputa in 2012, poprire salariu pana in 2015 - pana in momentul schimbarii locului de munca, ulterior, nefiind efectuat niciun act de executare care sa fie adus la cunostinta debitorului; in ipoteza in care se face o actiune privind constatarea perimarii executarii silite se poate constata si prescriptia ?
Puteti invoca si prescriptia,nu se mai invoca din oficiu de instanta, cum era anterior intarii in vigoare a NCC.Trebuie sa solicitati anularea actelor de executare si intoarcerea executarii in cazul in care s-au efectuat acte efective de executare silita.