Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dispozitie verbala ? sau decizie scrisa ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dispozitie verbala ? sau decizie scrisa ?

Va rog sa ma ajutati sa rezolv o dilema:

- ce putere are o dispozitie verbala fata de o decizie scrisa ?

- daca directorul institutiei da o dispozitie verbala unui salariat,
de exemplu, in legatura cu realizarea unui proiect cultural,
respectiv tiparire si distribuire revista,
acesta este obligat sa o indeplineasca ?
sau trebuie sa astepte sa primeasca o decizie scrisa ?

- dar daca ulterior, directorul nu mai recunoaste
ca a dat unui salariat o dispozitie verbala ? ....
dar semneaza anumite acte
din care rezulta ca este de acord ?

- ce sanctiuni ar risca salariatul daca nu ar duce la indeplinire
o dispozitie verbala ?
in cazul in care s-ar produce un prejudiciu ?
de exemplu: intarzierea distributiei, ....

oanaportar, utilizator
Va multumesc foarte mult pentru ajutor !