Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua , pot sa depun o cerere de demisie prin posta, si sa trimit o fotocopie prin mail a acesteia deoarece firma e din alta localitate, dupa ce depun cerera de demisie mai pot fi trimis in cursa , mentionez ca lucrez ca sofer de tir, ce obligati am eu , si firma ce obligati are fata de mine.:((
Demisia poate fi comunicata angajatorului prin posta cu confirmare de primire.

Art.81 alin.5 C.mun : Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Prin urmare, pe perioada de preaviz atat dvs , cat si angajatorul aveti aceleasi drepturi si obligatii asumate prin contractul individual de munca.