avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca mai putem beneficia de stimul de insertie in urmatoarea speta: sotia a nascut un baietel sanatos in data de 04.12.2013 si a stat in concediu crestere copil pana la data de 01.11.2014 urmand sa incasam stimul de insertie pana la 04.12.2015 lucru ce s-a intamplat insa am auzit ca am putea beneficia din 01.07.2016 de stimul deoarece copilul nu a implinit varsta de 3 ani (04.12.206) pe noua lege.
Mersi de raspuns
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 14:27, 26 Iulie 2016
~ Conținut șters la cerere ~
Nu mai puteti eneficia de stimulant pana la 3 ani ai copiluli, deoarece legae care face aceasta extindere se aplica numai celor care erau in plata de stimulant la data de 1 iulie 2016.
Or pt. sotia dvs. stimulentul a incetat in decembrie 2015...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare stimulent de insertie FLAVIUSTOMA FLAVIUSTOMA BUNA ZIUA! As dori sa detailez un caz de suspendare a stimulentului, iar pe final doua intrebari vizavi de acesta: Sotia a nascut primul baietel ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie pana la varsta de 3 ani a copilului iolanda15 iolanda15 Buna seara! Va rog sa-mi spuneti, daca fetita mea implineste 2 ani pe 7 octombrie 2014 si eu ma intorc la serviciu cu 62 zile mai devreme, respectiv pe 5 ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie copilul implineste 2 ani in august 2016 Kid66 Kid66 Am nascut in 05.08.2014 , la data nasterii copilului nu mai aveam servici pentruca mi-a expirat contractul de munca cu o luna inainte de a naste , ultima luna ... (vezi toată discuția)