Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anularea procesului-verbal de contraventie pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anularea procesului-verbal de contraventie pentru nementionarea posibilitatii de a achita jumatate din minimul amenzii

Buna seara!
Am vrut sa platesc o amenda de circulatie la primarie in termen de 48 de ore si nu mi s-a acceptat plata deoarece la rubrica din procesul verbal de contraventie, care se refera la plata amenzii la jumatate din valoare in termen de 48 de ore, agentul constatator nu a facut absolut nicio completare. Ce implica acest lucru din punct de vedere legal? Se poate anula procesul verbal in baza acestui lucru? Multumesc!
vyo, utilizator
Implica incalcarea disp.art.16 al.1 si ale art.28 al.1 din OG.2/2001 cu posibilitatea anularii procesului verbal de contraventie.
Aveti aici sent. civ. nr.122/2016 a Judecatoriei Arad.
[ link extern ] /

Potrivit deciziei nr. XXII/2007 pronunțată de Secțiile Unite ale Înaltei Curți de Casație și Justiție, în cazul nerespectării cerințelor prevăzute la art. 16, alin. (1) din O.G. 2/2001 nulitatea procesului-verbal de constatare a contravenţiei poate fi invocată doar dacă s-a pricinuit părţii o vătămare ce nu se poate înlătura decât prin anularea acelui act.

Este evident faptul că încheierea actului sancționator fără completarea rubricii referitoare la posibilitatea plății a jumătate din minimul amenzii v-a produs o vătămare ce nu poate fi înlăturată decât prin anularea acestuia. Practic, agentul constatator v-a lipsit de dreptul legal de a achita jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege, drept prevăzut la art. 109, alin. (5) din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice.
Va multumesc pentru raspunsuri!
vyo, utilizator