Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirile obtinute de unul dintre soti, in timpul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirile obtinute de unul dintre soti, in timpul casatoriei, se impart la divort?

E vorba de retrocedarile date dupa 1989, cf legii 10/2001, daca se considera "bunuri comune obtinute in timpul casatoriei" si daca se impart in mod egal ambilor soti divortati
nu, mostenirile sotilor sunt bunuri proprii si, prin urmare, nu intra la masa p[artajabila in caz de divort.
Art. 340-NCC
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

In cazul prezentat bunurile sunt bunuri proprii.