avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibilitate atacare de catre terti partaj / donatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibilitate atacare de catre terti partaj / donatie in urma divortului

Doresc ca in urma divortului (fara copii minori) sa-i ramana sotiei toate bunurile dobandite in timpul casatoriei. De ce? Simplu, consider ca i-am facut deja destul rau. Eu o pot lua oricand de la capat. Bunurile sunt un apartament si o masina si nu sunt sub incidenta vreunei situatii in care o terta parta sa aiba drept asupra lor.
Intrebare 1: Ce imi recomandati, partaj (99% cu 1%) sau donatie?
Intrebare 2: Exista vreo situatie in care o terta parte sa atace acest act (partaj sau donatie) ulterior divortului?
1.Va recomand un partaj amiabil : 99% cu1%.
2.Acest partaj poate fi atacat de eventualii creditori(daca sunt) .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cazul unui divort, se poate ca unul dintre soti ... geo2612 geo2612 Buna ziua, In cazul unui divort, se poate ca unul dintre soti sa faca donatie catre celalalt partea lui de bunuri? Mai exact, eu cu sotul detinem doua ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului meu koko78 koko78 buna.as avea si eu o intrebare ?sunt in divort ,bebele meu are 5 luni.pot sa obtin custodia lui?sotia are rate de 5 mil.in caz de divort ce se intampla cu ... (vezi toată discuția)
Partaj, cum? lucy12 lucy12 Ma intereseaza care sint variantele pentru partaj. Am inteles ca exista varianta notariala si cea "clasica" in instanta. Daca exista si bunuri mobile si ... (vezi toată discuția)