avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare CSM
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare CSM

Buna ziua,

Am gasit pe acest forum 2 postari referitoare la "reglementarea procedurii inregistrarii sedintelor de judecata".
Aceste posturi le-am gasit aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
- utilizator Salcianu Adriana

si aici
www.avocatnet.ro/content/for...
- al 2-lea post, utilizator ynocentta :O

Aceste postari contineau urmatorul mesaj:
Procedura înregistrării fiind strict reglementată de prevederile regulamentului aprobat prin hotărîrea Consiliului Superior al Magistraturii nr: 212/8 din 18.06. 2009.
Conform, art Nr : 163 - (8) Participanţii la proces au dreptul la o copie de pe procesul-verbal şi de pe înregistrarea audio şi/sau video a şedinţei de judecată. Copia de pe înregistrarea audio şi/sau video a şedinţei de judecată se eliberează de către grefier la solicitarea scrisă sau verbală a participantului la proces contra unei plăţi stabilite de Guvern, care nu va depăşi mărimea cheltuielilor suportate de instanţă pentru eliberarea copiei.


As vrea sa intreb daca stie cineva unde pot gasi acest regulament abrobat prin hotararea CSM mentionata de cele 2 consultante :O, deoarece pe site-ul CSM [ link extern ]
nu apare aceasta hotarare.

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2016
SSSS7722, utilizator
Cel mai recent răspuns: SSSS7722 , utilizator 23:16, 27 Iulie 2016
In gasiti in sectiunea Documente Utile - Actiuni in instanta, unde il voi atasa acum.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:
In gasiti in sectiunea Documente Utile - Actiuni in instanta, unde il voi atasa acum.
Va multumesc.

Documentul atasat pare un text redactat in word si cam atat.
Puteti sa-mi spuneti de ce nu apare in cautare pe site-ul CSM dupa numar/data/tip de act? :stunned:
Puteti sa-mi confirmati sursa oficiala a acestui document atasat de dumneavoastra?

Multumesc

Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2016
SSSS7722, utilizator
nici eu nu-l găsesc, în scimb găsesc din Moldova.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2016
Marian Bucur, Avocat
av_stagiar2014 a scris:
nici eu nu-l găsesc, în scimb găsesc din Moldova.

Ai dreptate. Nu e din Romania.


Acest document este emis de Consiliul Suprem al Magistraturii din REPUBLICA MOLDOVA, nicidecum din Romania.
Toate ineptiile emise de cei care il invoca in diferite postari de pe forumul asta inclusiv userul
freeelis de mai sus, demostreaza nivelul de "pregatire" al "consultantilor" care se ingramadesc aici sa dea "sfaturi".

Documentul original il gasiti integral aici, pe site-ul CSM Rep. Moldova: [ link extern ]

Si un absolvent de scoala profesionala daca ar fi dat un search pe google l-ar fi gasit si si-ar fi dat seama din primele 3 randuri ca nu are aplicabilitate in Romania.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actul de casatorie dany20 dany20 Buna ziua Sper ca ma puteti ajuta la intrebarile mele.Sunt Roman si vreu sa ma casatoresc cu o fata din Repblica Moldova si casatoria va fi in ... (vezi toată discuția)
Scrisoarea mmps nr. 382 din 2000 mmaria mmaria Buna ziua, Am nevoie urgenta de Scrisoarea MMPS nr. 382 din 2000. Puteti va rog sa imi spuneti cum as putea sa o gasesc? Va multumesc mult! (vezi toată discuția)
Programul locuinte pentru tineri dariad dariad Am o nelamurire. Sunt doua programe diferite? Unul in baza H.G. nr. 962/2001 actualizata, care vad pe site-ul ANL si al primariilor ca functioneaza ... (vezi toată discuția)