Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fapta de natura civila sau penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fapta de natura civila sau penala

Va rog sa-mi răspundeți la următoarea întrebare,,cineva a vandut o mașină, contract de vânzare-cumpărare verbal,respectivul cumparator a vandut masina la o alta persoana tot, contract verbal, cel din urma nu a transcris masina pe el, dar a trecut cu masina prin raza radarelor fixe, iar proprietarul a incasat mai multe amenzii, ce poate face proprietarul in conditiile in care nu a dat actele masinii, a vandut masina fara acte temandu-se de faptul ca cumparatorul nu va trece masina pe el fapt ce sa si intaplat, poate merge la politie sa declare masina furata,atata vreme cat are actele?
Nu poate declara masina furata deoarece a fost vanduta cu contract de v/c.
Trebuie sa il dea in judecata pe cumparator pentru a-l obliga sa inmatriculeze masina.
Amenzile de la radarele fixe se dau pe numele conducatorului auto, politia trebuia sa ii trimita notificare prin care sa comunice numele conducatorului auto.
Pe talon a fost inscris "instrainat catre .... .la data ....."? Talonul a fost dat cumparatorului?