Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire dupa divort fara partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire dupa divort fara partaj

În urma divorțului mi-a fost încredințat copilul iar partajul bunurilor dobândite (teren +casă)etc.nu sa efectuat. În urmă cu ceva timp fosta soție a decedat. Neavând nici o rudă decât eu și fiica noastră (acum majoră)ce drepturi de moștenire avem fiecare (procente).Mulțumesc anticipat,
Drept de moştenire are numai fiica - 100% din moştenire. (dvs. nu mai aveaţi calitatea de soţ).
Dar în moştenire intră numai bunurile care au aparţinut defunctei (bunurile ei proprii + partea ei din bunurile comune).

Partea defunctei din bunurile comune - 50% (prezumţie). Restul de 50% este şi rămâne al dvs. (in calitate de dobânditor, nu de moştenitor).

În final: 50% - 50% din casă şi teren. (dvs. şi fiica)
Alte bunuri proprii (dacă sunt) - 100% fiica.
romascanu, moderator
:oops:Interventie moderator
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
In situatia in care mai aveti intrebari suplimentare sau nelamuriri, aveti posibilitatea sa continuati discutia aici folosind optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
Mihail1968 a scris:

Revin cu o nouă întrebare:în timpul căsătoriei soacră-mea a decedat. Fosta soție a dobândit prin moștenire o garsoniera. Aceasta a fost vândută iar cu o parte din bani (~70%)restul făcând eu împrumut la bancă s-a cumpărat o casa cu teren. Fosta soție fiind casnică. După aproape doi ani lucrurile au luat altă turnură și a început divorțul propriu-zis legal.Dupa alți 4 ani prin sentință definitivă și irevocabilă copilul mi-a fost încredințat spre creștere și educare. Cam în aceiași perioada s-a început partajul. Instanta a dispus:în baza art.155 C.pr.civ.,suspendă judecata cauzei privind pe reclamant.....și pârâta.....Cu recurs,de la comunicare,pe toată perioada suspendării. (20.10.2011).Datorită faptului că nu avea unde locui am lăsat-o în pace.De curând a decedat iar copilul acum major vrea moștenire.
Care este partea mea și care este partea ei (moștenire și dobândire).
Și o altă întrebare:care este termenul legal pentru a face aceste acte fără a plăti?
Unele persoane spun că în termen de un an de la deces aceste acte se fac fără taxe.Mulțumesc anticipat