Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ingrijire persoane varstnice
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ingrijire persoane varstnice

Mama mea are varsta de 92 ani si are numeroase probleme mai ales de ordin psihic.A suferit acaum 3 ani un accident vascular in urma caruia are pierderi de memorie.Pentru ca eu sunt singurul copil a trebuit sa ma pensionez anticipat partial pentru a avea grija de ea din anul2014.In aceasta situatie ea avand o pensie de800 lei ar putea beneficia de un ajutor pentru persoanele varstnice aflate in ceasta situatie ?Ce trebuie sa fac si cui trebuie sa ma adresez?
mama dumneavoastra in urma unor acte medicale poate sa beneficieze de grad de handicap cu sau fara insotitor.Mai multe detalii le pute ti obtine de la serviciul de asistenta sociala de unde apartine-ti cat si de la medical de familie.E dreptul dumneavoastra....obtineti-l.