Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna ziua
bunica a decedat acum 9 ani si bunicul acum 4 ani. succesiunea nu a fost facuta pana acum. sunt 3 frati dintre care unul a locuit in casa parinteasca de cand s-a nascut. el a avut grija de parinti si de casa. fratele mijlociu acum vrea sa se faca succesiunea ca sa isi primeasca partea. de la un avocat am inteles ca daca nu s-a facut succesiunea in termen de un an de la decesul parintilor si fratele cel mic a ramas in casa parinteasca atunci inseamna ca el mosteneste bunurile de la parinti si ceilalti 2 frati chiar daca l-ar da in judecata nu ar avea castig de cauza
asa este?
multumesc
Nu este hiar asa...
De la departare asa pare, cum ca fratele ramas in casa a acceptat mostenirea, iar fratii care au plecat la oras ar fi renuntat la mostenire, insa in fapt, si in drept, renuntarea la mostenire trebuie sa fie expresa, renuntarea nu se presupune. Deci, chiar daca moral casa si acareturile i-ar reveni fratelui ramas pe glie, legal mostenirea se va imparti la trei.