Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil stabilit in Canada
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil stabilit in Canada

buna ziua,as dori sa stiu exact daca un copil minor stabilit in Canada, nascut in Romania, deci cu dubla cetatenie poate beneficia de alocatie de la stat pina la 18 ani. Eu (mama) i-am inchis dosarul anul trecut cind am venit in Romania pt. ca auzisem ca nu mai are dreptul. Consulatul Roman din Montreal nu ne poate da prea multe relatii.....de fiecare data cind copilul vine vara in Romania, chiar daca circula cu pasaportul canadian este considerat cetatean raman , deci completam si platim procuri pt cele 2 cetatenii

va multumesc anticipat pt raspunsul d-voastra
Laura Abuzuloaie
Din moment ce dvs ati solicitat sistarea acestui drept este normal ca statul roman sa va onoreze cererea. Daca doriti sa fiti repusa in drepturi trebuie sa aduceti o negatie din partea autoritatilor canadiene din care sa rezulte ca nu beneficiati acolo in Canada de alocatie pentru copil. Nu puteti beneficia de alocatie din doua tari, eventual de diferenta de la 84 lei cat este in Romania pana la coantumul alocatiei din Canada.
Buna ziua am si eu o fetita nascuta in Canada are cetatenia Canadiana nu are nici un act Romanesc vreau sa stiu daca pot beneficia de alocatie daca noi stam in Rom daca pot lua alocatia din 2010.2011 pana in 2018 multumesc

Justitiarul711 a scris:

Din moment ce dvs ati solicitat sistarea acestui drept este normal ca statul roman sa va onoreze cererea. Daca doriti sa fiti repusa in drepturi trebuie sa aduceti o negatie din partea autoritatilor canadiene din care sa rezulte ca nu beneficiati acolo in Canada de alocatie pentru copil. Nu puteti beneficia de alocatie din doua tari, eventual de diferenta de la 84 lei cat este in Romania pana la coantumul alocatiei din Canada.