avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil stabilit in Canada
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil stabilit in Canada

buna ziua,as dori sa stiu exact daca un copil minor stabilit in Canada, nascut in Romania, deci cu dubla cetatenie poate beneficia de alocatie de la stat pina la 18 ani. Eu (mama) i-am inchis dosarul anul trecut cind am venit in Romania pt. ca auzisem ca nu mai are dreptul. Consulatul Roman din Montreal nu ne poate da prea multe relatii.....de fiecare data cind copilul vine vara in Romania, chiar daca circula cu pasaportul canadian este considerat cetatean raman , deci completam si platim procuri pt cele 2 cetatenii

va multumesc anticipat pt raspunsul d-voastra
Laura Abuzuloaie
Cel mai recent răspuns: Liliana37 , utilizator 17:21, 8 Octombrie 2018
Din moment ce dvs ati solicitat sistarea acestui drept este normal ca statul roman sa va onoreze cererea. Daca doriti sa fiti repusa in drepturi trebuie sa aduceti o negatie din partea autoritatilor canadiene din care sa rezulte ca nu beneficiati acolo in Canada de alocatie pentru copil. Nu puteti beneficia de alocatie din doua tari, eventual de diferenta de la 84 lei cat este in Romania pana la coantumul alocatiei din Canada.
Buna ziua am si eu o fetita nascuta in Canada are cetatenia Canadiana nu are nici un act Romanesc vreau sa stiu daca pot beneficia de alocatie daca noi stam in Rom daca pot lua alocatia din 2010.2011 pana in 2018 multumesc


Justitiarul711 a scris:

Din moment ce dvs ati solicitat sistarea acestui drept este normal ca statul roman sa va onoreze cererea. Daca doriti sa fiti repusa in drepturi trebuie sa aduceti o negatie din partea autoritatilor canadiene din care sa rezulte ca nu beneficiati acolo in Canada de alocatie pentru copil. Nu puteti beneficia de alocatie din doua tari, eventual de diferenta de la 84 lei cat este in Romania pana la coantumul alocatiei din Canada.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dubla cetatenie canadiana-romana, drept de sedere in romania fara viza octavien octavien Buna ziua, FEtita noastra este nascuta in Canada, deci are cetatenia canadiana, dar i-am facut si certificat de nastere romanesc, deci are CNP in consecinta ... (vezi toată discuția)
Cetatenia canadiana pentru nou nascut in canada din parinti romani iulimunteanu iulimunteanu buna ziua! va rog sa mi spuneti daca este obligatoriu ca parintii unui copil nascut in canada sa fie rezidenti (sau macar unul dintte ei ) pentru ca acesta sa ... (vezi toată discuția)
Cetatean roman- canadian a nascut in romania, si de-aici numai probleme avatar899 avatar899 Am venit in Romania cu ideea sa fiu langa familia si prietenii de aici pentru nasterea acestui copil. Totul frumos pana vine vorba de actele pentru ... (vezi toată discuția)