Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As putea sa mă pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As putea sa mă pensionez?

Bună ziua mă numesc Gheorghe sunt nascut in luna mai 1960, am 36 de ani cotizați și sunt în șomaj. as putea sa mă pensionez anticipat la 57 de ani. Va mulțumesc!
1. Pentru un barbar nascut in mai 1960 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in mai 2025.

3. Deoarece aveti indeplinit stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in mai 2020.

4. Perioadele de somaj indemnziat sunt stagii de cotizare la pensie, deci se adauga la cei 36 de ani.