avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As putea sa mă pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As putea sa mă pensionez?

Bună ziua mă numesc Gheorghe sunt nascut in luna mai 1960, am 36 de ani cotizați și sunt în șomaj. as putea sa mă pensionez anticipat la 57 de ani. Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:44, 31 Iulie 2016
1. Pentru un barbar nascut in mai 1960 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in mai 2025.

3. Deoarece aveti indeplinit stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in mai 2020.

4. Perioadele de somaj indemnziat sunt stagii de cotizare la pensie, deci se adauga la cei 36 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata babaangi babaangi Buna seara! Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un ... (vezi toată discuția)
Pensionare nerghes nerghes sint nascut in februarie 1960 , as vrea sa ma pensionez anticipat avind in vedere ca am si unele probleme de sanatate . nu stiu ce acte am nevoie.ma puteti ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata stanicab stanicab Sunt nascut la 24 ianuarie 1955,am 55 ani si 36 ani vechime in campul muncii la aceeasi intreprindere ca strungar si as dori sa stiu daca ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)