Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cai legale de pastrare a uscatorului din condominiu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cai legale de pastrare a uscatorului din condominiu

buna ziua,
Sunt proprietar de apartament, locuiesc la etajul 8, sunt vecina cu spatiul ce are destinatia de uscator din constructie pe care il folosesc in acest scop si inca 2 vecini coproprietari tot de la etajele superioare. Presedintele asociatiei de proprietari a schimbat abuziv incuietoarea usii interzicandu-ne accesul. A afisat acest spatiu pentru concesionare, cei 2 vecini au plecat in strainatae si, va rog sa ma indrumati in litera legii cum sa mentin destinatia de uscator, Constitutia mai apara dreptul de proprietate? Ad.generala imi poate vinde si apartamentul?
petronela_saba a scris:

Constitutia mai apara dreptul de proprietate? Ad.generala imi poate vinde si apartamentul?

Dv faceti referire la spatiul cu destinatia de uscator,care reprezinta parte comuna si nu proprietate
Dv cand ati achizitionat bunul imobil=apartament ,nu ati castigat si dreptul /calitatea de proprietar asupra partii comune-dupa cum este uscatorul
Presedintele de asociatie are competenta sa dispuna masurile necesare,astfel incat partea comuna sa fie accesisibila tuturor proprietarilor
In interesul pecuniar al asociatiei de proprietari,presedintele de asociatie "A afisat acest spatiu pentru concesionare".mizand pe interesul locatarilor de a utiliza exclusiv partea comuna-cu respectarea conditiilor legal prevazute
Asociatia de proprietari are dreptul sa concesioneze,sa inchirieze pe diferite perioade de timp partea comuna=uscatorii,ghene,boxe,prin incheiere de contract de concesiune sau de locatiune
Dar contractul de concesiune sau de locatiune permit si dau dreptul beneficiarului de utilizare pentru o anumita perioada de timp-reciproc convenita,nu confera dreptul si calitatea de proprietar asupra partii comune

Ad.generala imi poate vinde si apartamentul?

In anumite situatii legal prevazute asociatia de proprietari ,pentru recuperarea sumelor cu titlu de restanta,daca acestea nu sunt achitate de buna voie de catre proprietar,are dreptul cu scopul recuperarii debitului in evidenta inclusiv sa actioneze in instanta rau platnicul sa il execute silit,astfel incat sunt numeroase cazurile in care asociatia de proprietari il executa pe proprietar prin scoaterea la licitatie a apartamentului acestuia
dar spatiul din condominiu, in speta uscatorul nu face parte ca fiind bun comun privat ori proprietate comuna? Va multumesc, acum am inteles. Asadar ar fi foarte bine sa se recupereze bani din ghenele inchise si transformate in boxe si boxele de la subsol ale coproprietarilor daca ar incheia contracte de concesiune sau de locatiune cu asociatia. Eu as fi perfect da acord cu o asemenea masura dar cum sa procedez legal pt ca membrii asociatiei nu vor fi de acord in privinta boxelor folosite de ei, ci numai a uscatorului pentru care numai eu voi plati chirie si utilitati cu contract de concesionare? Va multumesc anticipat.
doresc sa propun asociatiei de proprietari ca ,pentru spatiile fostelor ghene de gunoi, uscatorul si boxele de la subsol sa se incheie contracte de inchiriere intre asociatia de proprietari si detinatorii acestor spatii. Astfel, veniturile obtinute de asociatie din exploatarea proprietatii comune sa alimenteze fondurile speciale pentru reparatii si innvestitii cu privire la proprietatea comuna. Vreau sa stiu daca se poate si cum sa procedez, va multumesc din suflet, cu respect.