Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.75 dinL76/2002
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.75 dinL76/2002

Buna ziua,
In cazul in care beneficiez de prevederile acestui articol stiu ca trebuie sa lucrez neantrerupt 12 luni. Intrebarea este: exista undeva o prevedere expresa ca trebuie sa stau 12 la ACELASI angajator sau trebuie doar sa am vechime neantrerupta 12 luni?
Multumesc
vechime neintrerupta de minim 12 luni
Prevederile art. 76 sunt destul de clare, dv. trebuie sa mentineti rapoturile de munca cel putin 12 luni cu angajatorul actual deci cele 12 luni trebuie sa fie neintrerupte cu angajatorul care va angajat, dv. ati obtinut prima pentru acest loc de munca .....

. Art. 76. - (1) Încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu din iniţiativa sau din motive imputabile angajatului, într-o perioadă mai mică de 12 luni de la data încadrării în muncă, atrage obligaţia restituirii integrale de către angajat a sumelor acordate drept prime prevăzute la art. 74 şi 75.
norme la lg 76:
(2) Beneficiază de drepturile prevăzute la art. 74 şi 75 din lege persoanele care se încadrează în muncă pe o perioadă de cel puţin 12 luni.

lege 76/2002
Art. 76. - (1) Angajaţii au obligaţia de a restitui integral sumele primite conform art. 731, 74 şi 75, în situaţia în care raporturile de muncă sau de serviciu încetează, într-o perioadă mai mică de 12 luni de la data încadrării în muncă, în temeiul următoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 lit. g) şi i), art. 61 lit. a) şi art. 79 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
b) art. 61 lit. b) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dacă au fost condamnaţi prin hotărâre judecătorească definitivă;
c) art. 84 alin. (1) lit. b) şi e), alin. (2) lit. f) şi g) şi alin. (5) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările ulterioare.

rezulta ca acordare primei de 7 salarii este conditionata de a avea conrtact d emunca incheiat pe minim 12 luni si de conditia ca acest conract de munca sa nu inceteze in acest interval din motive imputabile dvs.

Asta inseamna ca cele 12 luni trebuie sa fie neintrerupte si la acelasi angajator.