Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere autoturism dupa vanzare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere autoturism dupa vanzare

Buna ziua! Am si eu problema pe care nu reusesc sa o duc la capat. In urma cu un an de zile am vandut un autoturism prin incheierea unui contract de vanzare-cumparare si factura fiscala intrucat masina imi era inscrisa pe firma iar cel catre care s-a vandut era tot firma, problema este ca firma la care am vandut-o la randul ei a vandut din nou masina catre o alta persoana, iar de mai multe luni de zile incerc sa aflu cine este cumparatorul final insa cel la care am vandut eu masina imi spune ca nu mai are date de contact ale persoanei catre care a vandut-o el. Eu in continuare pltesc impozit dupa masina respectiva si din fericire inca nu am primit amenzi, dar cine stie in viitor. In aceasta situatie in care eu nu am decat un contract de vanzare-cumparare si factura cu care am vandut masina, ce pot sa fac eu ca sa ma scot din evidenta de la primarie si de la politie? Exista vreo cale legala prin care sa fac acest lucru? Va multumesc anticipat!
Mergeti la fisc cu contractul si factura si radiati masina din evidentele fiscale, Acest lucru trebuia facut atunci.
Am inteles insa chiar acum am intrat pe site-ul ANAF si ei imi solicita cartea de identitate a autoturismului in original, ori eu nu mai am nici un act de la masina decat niste copii dupa certificatul de inmatriculare si carte de identitate.
mergeti cu acelea la Fisc si vedeti ce va spune.
Solutionarea situatiei se poate face prin incheierea unei declaratii notariale pe proprie raspundere ca dv nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil,urmare tranzactionarii acestuia dovediti cu contractul de vanzare
In baza declaratiei notariale si a contractului de vanzare cumparare,solicitati la autoritatea fiscala teritoriala radierea la cerere
La politie nu puteti radia vehiculul deoarece radierea din evidenta politiei este institutie irevocabila si are drept consecinta interzicerea circulatiei vehiculului pe drumurile publice
Puteti informa oficial atat politia rutiera cat si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul bunului mobil-anexati documentul de tranzactionare a acestuia
Succes !