avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto

Buna,
Pot radia de la serviciul de inmatriculari auto si de la taxa si impozite, un autoturism vandut si neinmatriculat de cumparator, daca detin cartea masini si contractul de vanzare cumparare?
Cel mai recent răspuns: rogilg_c4 , utilizator 23:27, 19 Martie 2014
Buna,
1)De la Serviciul inmatriculari, nu puteti radia dvs. auto., Auto va fi "radiat", cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate al cumparatorului.
2) De la fisc, DA, puteti scoate (radia) din evidentele fiscale autoturismul doar in baza contractului de V/C, cu conditia sa fi luat inainte certificatul fiscal in vederea instrainarii auto.
3) Cartea masinii, nu mai are ce sa caute la dvs.; odata ce ati vandut masina cartea se duce la cumparator, impreuna cu cheile, talonul, masina, etc.
Termenul de finalizare radiere bun mobil tranzactionat este de 30 de zile
Daca aveti contractul de vanzare cumparare auto,puteti finaliza procedura de radiere de pe rol fiscal
Daca ati tranzactionat bunul auto parcurgand procedura legala,cum va detineti cartea masinii ?
Legal,acest document trebuie predat cumparatorului
ynocentta a scris:

Termenul de finalizare radiere bun mobil tranzactionat este de 30 de zile
Daca aveti contractul de vanzare cumparare auto,puteti finaliza procedura de radiere de pe rol fiscal
Daca ati tranzactionat bunul auto parcurgand procedura legala,cum va detineti cartea masinii ?
Legal,acest document trebuie predat cumparatorului


TRanzactia de vanzare auto nu am facut-o dar ma gandesc sa nu ii inmanez cartea masini pentru al avea la mana cu ceva pe cumparator, in cazul ca nu o inmatriculeaza sau in cazul in care nu plateste eventualele amenzi.
Initial ati solicitat precizari referitoare la radiere auto ,iar ulterior reveniti cu adevaratele interese..
Obligatia radierii auto din evidente o detineti in termen de 30 de zile-independent de conventiile asumate fata de terti
multumesc tuturor pentru raspunsurile primite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme vanzare autoturism viorel61 viorel61 Am urmatoarea problema : tatal meu a decedat acum 3 ani, detinea un autoturism pe care l-am instrainat acum 2 ani doar pe baza unei chitante , (nu aveam ... (vezi toată discuția)
Masina vanduta cu toate actele baciuiulian baciuiulian Buna ziua, Acum 1 an am vandut unei persoane un [b]WV Polo AVARIAT[/b] cu toate actele (talon si cartea masinii). Dansula spus ca repara masina, o pune pe ... (vezi toată discuția)
Radiere masina. pavelsorescu pavelsorescu Buna ziua. Am vandut o masia acum 4ani prin contract de vanzare cumparare pe care cumparatorul nu a binevoit sa o inmatriculeze pe numele lui,i-am scris si pe ... (vezi toată discuția)