Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare ordonanta 20/2016
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare ordonanta 20/2016

Revin cu intrebarea mea, in prima nu am fost suficient de explicita. In Ordonanţa de urgenţă nr. 20/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, se spune pentru ca există niveluri diferite de salarizare pentru aceeaşi funcţie în cadrul aceleiaşi instituţii, si pentru eliminarea acestor discrepante, incepând cu luna august 2016, personalul plătit din fonduri publice care beneficiază de un cuantum al salariilor de bază/indemnizaţiilor de încadrare mai mic decât cel stabilit la nivel maxim pentru fiecare funcţie, grad/treaptă, gradaţie, vechime în funcţie sau în specialitate, după caz, va fi salarizat la nivelul maxim al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare din cadrul instituţiei sau autorităţii publice respective, dacă îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.
Mai concret, in institutia mea exista pentru aceeasi functie (consilier I superior- functie publica), incadrari conform treptei I de salarizare si treptei III de salarizare. Am inteles ca pentru acea functie publica -treapta III- o sa creasca salariul conform treptei I de salarizare. Dar in cadrul aceleiasi institutii exista functii publice - inspector principal trapta III-, fara a mai fi si alte functii de acelasi fel cu incadrarea treptei I de salarizare. Pentru aceasta functie - inspector principal trapta III -poate sa creasca incadrarea conform treptei I de salarizare? La ce se refera ordonanta prin exprimarea ,, nivel maxim al salariului,,?
Astept cat mai repede un raspuns, va rog mult de tot.
Va multumesc!
Nu știm, că încă n-au apărut normele de aplicare.

Avem însă un punct de vedere de la Direcția Politici Salariale a Ministerului Muncii. (răspuns nr. 2028DPS/07.07.2016)
”Art. 3 din OUG 20/2016 prevede că personalul plătit din fonduri publice care beneficiază de un cuantum al salariilor de bază/indemnizaţiilor de încadrare mai mic decât cel stabilit la nivel maxim pentru fiecare funcţie, grad/treaptă, gradaţie, vechime în funcţie sau în specialitate, după caz, va fi salarizat la nivelul maxim al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare din cadrul instituţiei sau autorităţii publice respective, dacă îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

Față de aspectele legale mai sus-menționate, rezultă că nivelul maxim al salariului de bază pentru fiecare funcție, grad/treaptă, gradație, nu poate fi reconstituit prin aplicarea succesivă a legilor anuale de salarizare aplicabile începând cu anul 2011. Nivelul maxim al salariului de bază pentru fiecare funcție, grad/treaptă, gradație va fi cel aflat în plată în instituția/autoritatea publică respectivă.”

Mai pe românește spus, asistenții și principalii nu primesc nimic, superiorii primesc doar dacă mai există colegi cu treapta I.
consiliul judetean brasov a primit de la ministerul muncii adresa 2923/dib/21766/rg/2256/dps/20.07.2016 cu precizari referitoare la oug 20/2016
consiliul judtean hunedoara a primit tot de la min muncii adresa 2488/vc/12.07.2016 cu acelasi subiect
directia de cultura sibiu a primit adresa 19576/rg/2057/dps/11.07.2016
raspunsurile sunt date de dna dir elena ispas si de secretar de stat valentina contescu
cererti lamuriri la min muncii la telefon 0213159092