Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inlocuire gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inlocuire gard

De curand am achizitionat o casa, care la sosea are un gard vechi din sipci de lemn, fara fundatie.
Doresc sa schimb acest gard cu unul care necesita fundatie.
Am citit ca exista o lege care cere autorizatie pentru ridicarea unui gard, dar nu gasesc ce se intampla daca vreau sa inlocuiesc un gard existent.
E nevoie de autorizatie?
Atata vreme cat se intentioneaza modificarea structurii, inlocuirea materialelor initiale, forma gardului, etc, va este necesara autorizatie de construire, in fapt o formalitate necesara.