avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suspendă judecarea cererii. Cu recurs pe toată ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suspendă judecarea cererii. Cu recurs pe toată durata suspendării

Am primit aceasta decizie intr-un dosar pentru ca nu am furnizat Instantei toate actele cerute de aceasta. Pentru redeschiderea cauzei cum trebuie sa procedez, sa fac Cerere de redeschidere, sau Cerere de recurs.
Taxa de timbru judiciar este jumatate din taxa judiciara platita la deschiderea actiunii (Cerere de evacuare 100 ron)?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: catalin_c8747 , utilizator 18:28, 11 August 2016
Nu are sens să declaraţi recurs. Formulaţi cerere de reluare a judecării cauzei pe care o timbraţi cu 50% din taxa judiciară de timbru pentru cererea sau acţiunea a cărei judecare a fost suspendată (art. 9, lit. g din O.U.G. nr. 80/2013). Este esenţial să trimiteţi instanţei toate actele pe care aceasta le-a solicitat, altfel cauza nu va fi repusă pe rol.
Va multumesc mult! O zi frumoasa va doresc!
Gabriela Pintea a scris:

Nu are sens să declaraţi recurs. Formulaţi cerere de reluare a judecării cauzei pe care o timbraţi cu 50% din taxa judiciară de timbru pentru cererea sau acţiunea a cărei judecare a fost suspendată (art. 9, lit. g din O.U.G. nr. 80/2013). Este esenţial să trimiteţi instanţei toate actele pe care aceasta le-a solicitat, altfel cauza nu va fi repusă pe rol.


Cauza se va repune pe rol indiferent dacă au fost depuse sau nu toate documentele solicitate.
In ședință publica se pune în dezbaterea părților dacă se admite sau nu cererea de repunere pe rol.
a_fleancu a scris:
Cauza se va repune pe rol indiferent dacă (...) (..) se pune în dezbaterea părților dacă se admite sau nu cererea de repunere pe rol.

:giggle:


Evident că se va stabili un termen în vederea soluţionării cererii de repunere pe rol a cauzei, termen la care instanța va pune în discuția părților cererea și va hotărâ în privința acesteia. Nu cred că din mesajul meu se înțelegea contrariul pentru că ar fi însemnat că am spus o absurditate.
Faceti cerere de repunere pe rol,in termen de 6 luni de la suspendare ptr. a se evita perimarea cererii de chemare in judecata[Art.416(1)NCPC]

Alte discuții în legătură

Suspenda judecatii in cauzele de divort in temeiul art.242(1)punct .2 cod procedura civila catalina.p catalina.p "Suspenda judecata cauzei in temeiul dispozitiilor art.242(1)punct .2 Cod procedura civila, deoarece nici una din parti nu s-a prezentat la strigarea ... (vezi toată discuția)
Suspendarea judecarii cauzei tenis2 tenis2 Daca partile nu s-au prezentat si judecarea cauzei a fost suspendata .,ce se intampla in continuare?La cat timp ,instanta declara procesul ... (vezi toată discuția)
Repunere pe rol a cauzei adinutza.2008 adinutza.2008 Bun, am inteles ca trebuie sa fac o cerere de repunere pe rol a cauze cf art245 pct 1 C.proc.civ. dar in situatia in care eu sunt in recurs, la ce instanta ... (vezi toată discuția)