Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu vecinii

Sunt amenintata de proprietara unui apartament situat la demisol in blocul in care m-am mutat de curand ca ma va da in judecata pentru ca imi spal zilnic balconul si cica apa i-ar ajunge pe perete deteriorandu-l. In urma unor discutii anterioare cu persoana in cauza eu am montat o teava de scurgere mai lunga astfel incat apa sa ajunga direct pe grilajul de la canalul de scurgere de jos (care e la mai bine de un metru de perete daca nu chiar 2), dar evident ca o parte din apa continua sa se imprastie. In baza careai legi imi poate interzice folosirea dupa bunul plac a proprietatii individuale( atata timp cat balcoanele sunt prevazute prin constructie cu aceste tevi de scurgere)? Exista vre-o cale legala prin care poate actiona impotriva mea?
cristinavan a scris:

Daca ati fi citit cu atentie ce am scis prima oara, ati fi observat ca deja am prelungit teava de scurgere

Daca dv ati fi parcurs atent raspunsul meu ati fi constatat ca am afirmat
Daca dv v-ati luat masura de prevedere si ati prelungit teava de evacuare reziduri de pe balcon,nu mai aveti de ce sa va faceti probleme

Referitor la cum se poate explica ceea ce denunta vecina de la demisol,raspunsul este foarte simplu
Nu este de loc absurd ceea ce denunta vecina de la demisol
Indiferent cat prelungiti dv teava de scurgere de la balcon,atat timp cat nu veti schimba traiectoria,daca prin teava nou instalata nu reusiti sa indepartati scurgerea reziduurilor in afara rebordului ,respectiv a placii care inconjura blocul -nu rezolvati nimica
Vecina de la demisol are dreptate,apa care curge de la dv ajunge pe suprafata betonata dintre bloc si spatiul verde,dar nu exista continuitate de suprafata,probabil a crapat materialul de umplutura,astfel ca apa care se scurge de la dv,patrunde in crapatura existenta intre peretele exterior al blocului si dalele/temelia blocului,crapatura in care patrunde apa care genereaza si favorizeaza prejudicii vecinei
Solutia tehnica este simpla
Trebuie sa se umple, sa se astupe crapatura existenta intre peretele exterior si dalele fundatiei blocului
Desfasurati demersuri catre un meserias,cumparati un material hidroprotector,asigurati o continuitate intre peretele exterior al blocului si suprafata betonata din jurul acestuia,
atentionati sa fie executata o buza speciala,rotunda care sa asigure ca apa sa nu mai patrunda
Puteti realiza hidroizolatia zonei respective, inclusiv folosind carton special care asigura hidroizolatia,care ulterior sa fie betonat
Succes !