Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Colet deteriorat, cine este vinovat?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Colet deteriorat, cine este vinovat?

Buna ziua,

In data de 05.08.2016 am primit de la o firma de dezmembrari din Arad, un colet cu o portiera de masina cu un colt deteriorat.

Expeditorul spune ca el a ambalat-o corespunzator si ca este vina transportatorului.
Transportatorul local (reprezentantul Fan Curier) spune ca este vina expeditorului ca nu a fost ambalata corespunzator.

Va rog sa imi spuneti cum ar trebuii sa procedez in aceasta situatie deoarece eu ca si cumparator nu am nici o vina nici daca nu a fost ambalata corespunzator, nici daca nu a fost transportata corespunzator.
Mentionez ca cei de la curier nu au vrut sa imi primeasca nici macar o cerere de sesizare a problemei iar vanzatorul a zis ca el nu are ce sa imi faca si nici nu vrea sa primeasca inapoi produsul si sa imi ramburseze banii.

Astept raspuns cat mai repede. Multumesc anticipat!
sesizați Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor, aici:[ link extern ] /
să efectueze investigații la cele două entități comerciale, iar la finalizarea controlului ( în max. 45 de zile - OG nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor) veți primi un răspuns.