Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire mostenire / succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire mostenire / succesiune

O intrebare pe care nu ma asteptam sa o adresez, dar la cate sute de accidente auto si la cate neprevazute sunt pe lumea asta, e bine sa stiu.

Daca Doamne fereste patesc ceva, ce se intampla cu bunurile achizitionate inainte de casatorie de catre parinti pe numele meu?

In secunda doi dupa ce ma casatoresc, daca eu patesc ceva, sotia dobandeste 1/2 chiar daca nu a contribuit cu nimic, majoritatea bunurilor fiind achizitionate de parintii mei?

Sau bunurile vor reveni parintilor si fratilor mei, asa cum consider eu ca este corect, de vreme ce sotia nu a contribuit cu nimic?

Atunci va rog sa stergeti postarea mea si toata lumea este multumita