Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VALABILITATEA UNUI ANTECONTRACT in forma autentica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VALABILITATEA UNUI ANTECONTRACT in forma autentica

Daca inchei un antecontrat de vinzare cumparare in forma autentica , in care se trece suma cu care se cumpara si specificfaptul ca s-a achitat intregasuma, vinzatorul poatevinde iar proprietatea ? Adica acest act este inscris undeva unde sa se vada faptul ca practic proprietatea a fost vinduta iar suma ceruta a fost achiatat integral?
Antecontractul nu inseamna decat un angajament. Proprietarul isi poate schimba oricand parerea si poate vinde. Dar de ce sa-i dati intreaga suma de bani? Atunci de ce sa nu incheiati direct actul de vanzare cumparare din moment ce ati achitat suma integral?
Justitiarul711 a scris:

Antecontractul nu inseamna decat un angajament. Proprietarul isi poate schimba oricand parerea si poate vinde. [...]

Nu-i chiar asa ...

@andreea19982, daca antecontractul este facut la notar, obligatia asumata de vanzator se va inscrie ca sarcina la cartea funciara, astfel incat urmatorul notar care va cere extras de carte funciara in vederea vanzarii, se va sesiza imediat ca imobilul este deja promis.
am inteles ok multumesc frums