Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata - concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata - concediu de odihna

Buna ziua! Va contactez cu referire la articolul dvs. "UPDATE De-acum, concediul de odihnă al bugetarilor nu mai este afectat de concediul medical". am avut concediu fara plata 3 luni in 2016: martie, aprilie si mai. Pot beneficia de concediu de odihna pe aceasta perioada a concediului fara plata? Multumesc.
Nu puteti beneficia de concediu de odihna aferent perioadei in care ati fost in concediu fara plata.

Art.145 C.mun.
....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
.....

Pe cale de interpretare, concediu fara plata nu se considera perioada de activitate prestata si , prin urmare, afecteaza durata concediului de odihna.